5 علت شوره سر (و نحوه درمان آن)

1402-12-01

بیایید واضح را بیان کنیم: شوره سر آزاردهنده ، ناامید کننده و حتی شرم آور است. و در حالی که شوره سر لزوما نمی آید و نمی رود ، می تواند در ماه های زمستان بدتر شود (انگار دمای یخ زده برای بدبختی ما کافی نیست).

جونگو کوون ، دکتر ، متخصص پوست در سلامت هنری فورد ، متخصص علل این بیماری و آنچه شما می توانید برای درمان شوره سر انجام دهید – یا در برخی موارد ، حتی همه آن را با هم از بین ببرید.

در اینجا چند دلیل رایج وجود دارد که چرا شما ممکن است خارش پوست سر و آن پوسته های سفید را تجربه کنید:

پوست شما خشک است. خشکی پوست یکی از شایع ترین علل شوره سر است. و متأسفانه ، اگر این ریشه شوره سر شما باشد ، ممکن است در این زمان از سال بدتر شود.دکتر کوان می گوید:” اگر پوست خشک باعث شوره سر شما می شود ، تشخیص آن آسان تر است زیرا سایر نقاط بدن شما نیز به احتمال زیاد خشک هستند”. “و در ماه های سرد ، پوست خشک تر می شود-به همین دلیل است که مردم در این زمان بیشتر متوجه شوره سر می شوند.”درمان: شما مته را می دانید: مرطوب کنید. شامپوهای زیادی (هم دارویی و هم غیر دارویی) وجود دارند که رطوبت پوست سر شما را دوباره پر می کنند و می توانند شوره سر را تسکین دهند یا حتی کاملا از بین ببرند.

شما به اندازه کافی شامپو نمی کنید. در حالی که به نظر غیر بهداشتی می رسد ، شامپو زدن کافی نمی تواند علت شوره سر شما باشد.دکتر کوان توضیح می دهد:” وقتی به اندازه کافی شامپو نمی زنید ، روغن روی پوست جمع می شود و جمع می شود و می تواند باعث شوره سر شود”.قبل از اینکه وحشت کنید ، این لزوما به این معنی نیست که خودتان را به اندازه کافی تمیز نمی کنید. ممکن است از شامپوی کافی استفاده نکنید یا شامپویی که استفاده می کنید به اندازه کافی قوی نباشد تا مانع روغنی که به شوره سر شما کمک می کند را از بین ببرد. درمان: در حالی که درمان می تواند به سادگی شامپو کردن بیشتر باشد ، ممکن است لازم باشد یک قدم جلوتر بروید. استفاده از شامپو بدون نسخه چند بار در هفته می تواند به جلوگیری از هر گونه تجمع کمک کند.

شما آلرژی دارید. از چمن گرفته تا بادام زمینی ، مردم به انواع مختلفی از مواد حساسیت دارند. آیا آلرژی به محصولات مراقبت از مو می تواند مقصر پوسته های شما باشد ؟  دکتر کوان می گوید که قطعا می تواند. اگر بعد از استفاده از یک محصول خاص متوجه هر نوع تحریک پوست سر مانند خارش یا درد شدید شدید ، ممکن است به دلیل حساسیت شما باشد. درمان: ابتدا استفاده از محصول مشکوک را متوقف کنید. مطمئن نيستي که دقیقا چه چيزي ميتونه باشه ؟  سعی کنید از روش حذف برای تعیین مقصر استفاده کنید.

شما یک بیماری دارید. درماتیت سبورئیک یک بیماری مزمن است که نه تنها بر پوست سر بلکه بر سایر مناطق بدن که غدد روغن در آن وجود دارد نیز تأثیر می گذارد. این وضعیت با شوره سر و همچنین قرمزی پوست سر مشخص می شود. این شبیه به سایر بیماری های شایع پوستی مانند پسوریازیس ، اگزما یا حتی واکنش آلرژیک است. درمان: اگر می توانید با این علائم ارتباط برقرار کنید ، با پزشک صحبت کنید. برخی از شامپوهای مبتنی بر قیر به خوبی کار می کنند تا سلول های پوست را از سرنگونی بیش از حد سریع جلوگیری کنند. داروهای دیگر و پیروی از یک برنامه مراقبت از پوست خوب نیز می تواند کمک کند. نکته ای که باید توجه داشت: شامپوهای مبتنی بر قیر ممکن است گزینه خوبی برای افرادی با موهای روشن تر نباشند ، زیرا این نوع شامپو می تواند موها را تغییر رنگ دهد ، دکتر کوان می گوید.

رشد بیش از حد مخمر دارید. مالاسیزیا قارچی است که روی پوست سر و پوست همه افراد زندگی می کند. برای برخی ، حساسیت ایجاد می شود که می تواند منجر به شوره سر شود. مانند درماتیت سبورئیک ، سایر بیماری های پوستی که توسط مالاسیزیا تشدید می شوند شامل پسوریازیس و سایر انواع درماتیت است. درمان: این یکی دیگر از شرایطی است که داروهای تجویز شده توسط پزشک می توانند به درمان آن کمک کنند. سایر شامپوهای بدون نسخه و پیروی از یک برنامه مراقبت از پوست نیز مفید هستند.

منبع سایت اوریفلیم

یک پیغام بگذارید